Koszty klimatyzatorów, montażu i eksploatacji

Koszty klimatyzatorów, montażu i eksploatacji

Wysokie temperatury, nagrzewające się pod wpływem promieni słonecznych pomieszczenia, sprawiają, że wielu z nas przestaje się komfortowo czuć. Trudno się wówczas skupić nad pracą lub innym zajęciu. Pod wpływem impulsu kupujemy wiatraki, wentylatory czy przenośne klimatyzatory. To jednak tylko częściowe rozwiązanie naszego problemu. Jeśli zależy nam bowiem na tym, aby utrzymać komfortową temperaturę w mieszkaniu, biurze czy w domu, to warto jednak pomyśleć o zamontowaniu stałej klimatyzacji.

Jak dobrać klimatyzator?

Przede wszystkim trzeba dopasować jego moc do metrażu, na jakim ma działać. Przyjmuje się, że dla pomieszczenia 15-30 m kw. wystarczy urządzenie o mocy 2,5 kW, a dla 60-70 m kw. – 7,0 kW. Pod uwagę bierze się też ilość, wielkość i rozmieszczenie okien, izolację pomieszczenia, usytuowanie pomieszczenia w budynku (na której znajduje się kondygnacji) oraz pod względem stron świata (jaka jest ekspozycja na światło). Liczyć się będą także dodatkowe zyski ciepła od urządzeń elektrycznych, mechanicznych oraz osób, które przebywają w tym wnętrzu.
Oprócz tego przy wyborze klimatyzatora lepiej wybrać taki, który będzie nawet tańszy, ale od producenta, bo zawsze wygodniej będzie załatwić wówczas kwestię serwisu, napraw itp. obsługi.
Decydując się na to urządzenie, warto także zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w taki wariant, który latem będzie chłodził, a zimą dogrzewał, a także przy okazji miał wiele innych praktycznych opcji typu: różne funkcje nawiewu, możliwość oczyszczania powietrza, moduły zdalnego sterowania i kontroli przez sieć wi-fi itp.
Trzeba też liczyć się z tym, że klimatyzator raczej nie należy do urządzeń działających ciszej, chyba że kupi się droższy model.

Tańszy zakup z montażem

Montaż klimatyzatora lepiej zlecić fachowcom. Jeśli bowiem usługa zostanie wykonana przez osoby bez kwalifikacji i doświadczenia, to konsekwencją może być utrata gwarancji również na samo urządzenie. Ponadto, biorąc pod uwagę, że skuteczności działania systemu w dużej mierze będzie decydować prawidłowo przeprowadzony montaż, to właśnie specjaliści są tu jak najbardziej pożądani. Sam montaż klimatyzacji nie jest najtańszą usługą, dlatego najkorzystniejszą opcją jest zakup urządzenia od razu z opcją montażu. Zamiast 23 procent VAT za sam zakup i samodzielny montaż, czeka nas tylko 8-procentowy podatek naliczany za usługę instalacyjną oraz urządzenie. Szacunkowo można policzyć 1500-2000 zł za samo założenie klimatyzacji.
Fachowy montaż powinien polegać na podłączenie instalacji elektrycznej i zamontowaniu pomiędzy jednostkami instalacji freonowej. W zakresie tych czynności instalacyjnych powinny znaleźć się ponadto: wytworzenie próżni i montaż grawitacyjnego odprowadzania skroplin. Na końcu fachowcy powinni sprawdzić poprawność działania i szczelności instalacji chłodniczej. Poza więc specjalistyczną wiedzą, jak podłączyć klimatyzator, potrzebne są też odpowiednie narzędzia. Z kolei czynnik chłodniczy, którym wypełnia się instalację, powinien być dozowany zgodnie z przepisami prawa przez osobę mającą przygotowanie w tym zakresie, potwierdzone świadectwem kwalifikacji (to dokument typu zielona karta ważny przez 5 lat).

Ceny klimatyzatorów uzależnione są od różnych czynników. To, ile zapłacimy za montaż,uzależnione jest od tego, jakiego rodzaju weźmiemy klimatyzator. Najtaniej kształtują się cenowo naścienne jednostki wewnętrzne. Są one najprostsze, ale jednocześnie mają najmniejszy zakres mocy. Nadają się także do tego, aby dogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych. Ich ceny wahają się średnio od 2000 zł do 4000 zł netto. Klimatyzatory mogą też być sufitowe (czyli montowane pod sufitem) lub przypodłogowe (do montażu na stojąco). Mają one z reguły większą moc i nadają się do tego, aby zamontować je w dużych pomieszczeniach lub takich, gdzie jest dużo ciepła do odprowadzenia.

Do popularnych klimatyzatorów zalicza się także tzw. multisplity. To urządzenie zewnętrzne, z którym mogą współpracować inne wewnętrzne. W zależności od miejsca oraz potrzeb można zastanowić się, czy lepiej zamontować właśnie coś takiego z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, czy też kilka pojedynczych splitów. Ceny wewnętrznych multisplitów uzależnione są także od mocy chłodzenia i mocy grzania i kształtują się średnio od ok. 1.000 zł do 17.000 zł netto. W przypadku zewnętrznych multisplitów orientacyjne kwoty zaczynają się od 3.000 zł do 8.000 zł netto.

Około 50 zł na miesiąc za eksploatację

Przed samą decyzją o zakupie i montażu klimatyzacji warto więc podliczyć całościowy koszt. Dzięki wspomnianej już obniżonej stawce podatku VAT 8 procent klient zyskuje podwójnie – mniej płaci i oprócz tego ma pewność, że prace są wykonane przez profesjonalistów. Koszty będą znacznie większe, jeśli zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, a później oddzielnie opłacimy montaż.
Jeśli natomiast chodzi o koszty eksploatacji, jeśli będzie ono użytkowane trzy godziny dziennie, to miesięcznie zapłacimy za ten „luksus” ok. 50 zł.